Tipy na výlety

Dinopark Vyškov (10 km)

DinoPark a ZOO PARK Vyškov propojují svět dávno vyhynulých druhohorních obrů se současnou faunou, především pak s domestikovanými zvířaty. DinoPark Vyškov najdete v malebném lesoparku na okraji Vyškova. Desítky modelů v životních velikostech, 4D Kino s panoramatickým filmem je v ceně vstupenky. Velkým zážitkem je jízda na ojedinělé visuté lanové dráze DinoBike, která vám umožní pohled na DinoPark z ptačí perspektivy.

Když chcete do DinoParku se Zooparkem, musíte na parkoviště ZOOparku. Odtud Vás pak silniční vláček DinoExpres převeze do DinoParku.

Pouhých 10km od Zámku Račice: http://vyskov.dinopark.cz/cz/uvod-dinopark-zoo-vyskov

 

Vyjížďky na koních (9 km) – SLEVA PRO NAŠE HOSTY!

Pouhých 9 km Vás dělí od spojnice obcí Habrovany a Olšany, na které najdete ranč Grepa. Celoročně zde pořádají vyjížďky na koních malebnou lesnatou krajinou Drahanské vrchoviny.

Hosté, kteří jsou u nás ubytovaní, po předložení voucheru, který si mohou vyžádat na recepci, získávají slevu 20%, tj. místo 250 Kč zaplatí pouze 200 kč / os./ hodinu.

Vyjížďky na velmi klidných koních jsou vhodné i pro děti a začátečníky. Čas vyjížďky je ale nutné objednat telefonicky předem.

Více informací na http://www.rancgrepa.estranky.cz/

 

Pístovický rybník (3 km)

Koupání ve volné přírodě si užijete v Pístovickém rybníku vzdáleném necelé 3 km od zámku. U rybníka pohodlně zaparkujete i automobil. Na travnaté pláži se můžete občerstvit v bufetu nebo v jedné za dvou restaurací s obsluhou a se zahrádkami.

https://www.turistika.cz/mista/pistovicky-rybnik/detail

Můžete se zde věnovat i rybolovu – bližší informace najdete zde: http://pistovicky-rybnik.wz.cz/

 

Rybník Srdíčko (300 m)

Pokud Vám stačí menší přírodní plocha, stačí sejít 300 metrů z kopce pod zámek k obecnímu rybníku Srdíčko, který byl nákladně zrekonstruován v roce 2016. Můžete se zde věnovat i rybolovu.
Více informací najdete na: http://sdruzenisrdicko.webnode.cz/o-nas/

Více informací o rekonstrukci rybníka: https://www.mestys-racice.cz/predani_opraveneho_rybnicka_srdicko.php

 

Rozhledna Chocholík (6 km)

Rádi se díváte z výšky po kraji? Pak se vydejte na drnovickou rozhlednu Chocholík. Pouhých 5,8 km pěšky či na kole nebo 8,5 km autem. Po 144 schodech vystoupáte do výšky 26 metrů nad vrchol kopce, který dal rozhledně jméno a má nadmořskou výšku 366,5 m.

Více informací: http://www.oudrnovice.cz/rozhledna/

 

Naučná stezka Rakovecké údolí (3,5 km)

Do malebného Rakoveckého údolí  

Rakovecké údolí  je fascinující svou krajinou i svou historií. Najdete zde zřetelné stopy prastarých keltských civilizací i osadníků  z doby středověku. Je to jedno z nejhezčích a největších kaňonovitých údolí Drahanské vrchoviny. Jeho klínem protéká meandrující potok Rakovec s vějířem vlhkých luk.

Na jaře sem proudí stovky návštěvníků obdivovat louky poseté tisíci beldulí. Najdete zde slepencová skaliska, suťová pole, přirozené bučiny i artézský pramen. To vše najdete v takřka 14 km dlouhém údolí táhnoucím se od Jedovnic po Račice.

Na zdejší naučné stezce tu najdete řadu zajímavých informací, tipů a úkolů a možná i nějaké geokešky. Stezka je dlouhá 14 km a je určena všem bez rozdílu věku. Vydat se po ní můžete pěšky, na kole či na koloběžce.

Více informací: http://www.rakoveckeudoli.cz/

 

Poutní kostel Křtiny a zvonkohra (10,5 km)

Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách u Brna patří k nejstarším moravským poutním místům. Podle pověsti ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj. Nahrazení středověkého areálu monumentální barokní novostavbou zadal opat zábrdovického kláštera v roce 1718 Janu Santinimu. Ten na vrcholu svých tvůrčích sil navrhl rozsáhlý poutní komplex, který se stal skutečnou barokní perlou Moravy. Vydejte se tedy za cílem, kam míří téměř každou neděli poutníci z různých končin naší vlasti.

Poslechněte si melodii jedné z největších zvonkoher ve střední Evropě (33 zvonů a zvonků) znějící z přilehlé klášterní budovy.

Více informací: http://www.krtiny.cz/o-krtinach/

 

Jeskyně Výpustek (12 km)

Unikátní jeskyně s kostrami pravěké zvířeny a pohnutou vojenskou minulostí

Ze Křtin se můžete vydat hlubokým krasovým Josefovským údolím se slavnou jeskyní Býčí skála.

V roce 2008 byl na křtinském okraji tohoto údolí bezbariérově zpřístupněn veřejnosti unikátní komplex rozsáhlých podzemních prostor jeskyně Výpustek. Komplex, známý už od středověku, ale hodně utrpěl během dvacátého století nejdříve těžbou fosfátových hlín a poté válečnou vojenskou výrobou pro nacistické Německo během druhé světové války a nakonec působením Československé lidové armády. Ta zde v 60. letech vybudovala podzemní protiatomový úkryt a přísně tajné velitelské stanoviště, které bylo funkční až do roku 2001(!)

Úkryt je zachován v nezměněné podobě a dnes je součástí unikátní prohlídkové trasy, na které se seznámíte s expozicemi „Jeskyně Výpustek v Křtinském údolí“ a „Jeskyně dávných rituálů“, které představují Výpustek jako nejstarší známou jeskyni Moravského krasu.

Jsou zde také pořádány koncerty živé hudby. Více informací na http://www.cavemk.cz/jeskyne-vypustek/

 

Moravský kras (26 km)

V nejznámější a nejvýznamnější krasové oblastí České republiky spatříte četné archeologické, paleontologické i kulturní památky, stejně jako unikáty živé i neživé přírody.  Krasové plošiny jsou rozřezány až 150 m hlubokými kaňony – žleby. Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy. Známe zde více než 1000 jeskyní. Pět jeskyní je zpřístupněno pro veřejnost. Kromě výše zmíněného Výpustku jsou to jeskyně Balcarka, jeskyně Kateřinská, jeskyně Punkevní a jeskyně Sloupsko-šošůvské. V minulosti zpřístupněná Císařská jeskyně je dnes využívána pro speleoterapii.

Více informací na http://www.cavemk.cz/

Upozorňujeme, že i když jste malá skupinka nebo rodina, k prohlídce Punkevní jeskyně je nutné rezervovat vstup předem a to s předstihem nejméně 2 týdnů, v hlavní sezóně a o víkendech jsou rezervace obsazeny i několik týdnů předem.
Prohlídku Punkevních jeskyní si rezervujte zde: http://www.cavemk.cz/punkevni-jeskyne/provozni-doba-a-ceny-vstupneho-punkevni-jeskyne.html

 

Muzeum letecké a pozemní techniky ve Vyškově (10 km)

V areálu letiště za Vyškovem je muzeum pod širým nebem, kde si prohlédnete dobovou techniku a části letounů sestřelených za 2. světové války.

Více informací na http://lhs-vyskov.cz/